ReklamaRehau Passion for Color A1

meble biurowe

Dlaczego warto korzystać z biurka do pracy siedząco-stojącej?

Dlaczego warto korzystać z biurka do pracy siedząco-stojącej?

LINAK

Środowisko, które pozwala pracownikom dbać o zdrowie i zachęca ich do aktywności fizycznej, przyczynia się do poprawy wydajności ich pracy. Zdaniem LINAK zastosowanie biurek do pracy siedząco-stojącej tworzy wartość zarówno dla pracodawców, jak i ich pracowników.

Dlaczego ruch jest ważny?

Przez lata przestrzeń biurowa mocno się zmieniła, jednak jedno pozostało niezmienione: wciąż dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Większość dnia spędzamy w bezruchu, nawet do 12 godzin dziennie. Siedzenie w czasie, gdy nie śpimy, uznawane jest za przejaw siedzącego trybu życia. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ nadmierne unikanie aktywności fizycznej może mieć poważne konsekwencje dla codziennego życia. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy, a także może powodować przewlekłe zmęczenie i bóle kręgosłupa.

Get more companies moving with sit-stand desks

Zdaniem specjalistów brak aktywności fizycznej jest przyczyną około 30% przypadków niedokrwienia mięśnia sercowego i 27% przypadków zachorowań na cukrzycę. Zatem każda aktywność fizyczna, jaką podejmujemy w ciągu dnia, jest wartościowym krokiem w stronę poprawy naszego zdrowia. Dobre samopoczucie ma istotne znacznie nie tylko dla użytkowników biurek. Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie w miejscu pracy przynoszą korzyść zarówno pracownikom, jak i ich pracodawcom. Badania wykazały, że zdrowie pracowników i wyższa wydajność są ze sobą bezpośrednio powiązane. I na to każdy pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę.

Jak zachęcić pracowników do częstszego ruchu?

Jednym z najlepszych sposób połączenia aktywności fizycznej z pracą umysłową jest wprowadzenie biurek z regulacją wysokości lub biurek do pracy siedząco-stojącej. Odpowiednie biurko do pracy siedząco-stojącej z funkcją przypomnienia i intuicyjną obsługą może być doskonałym fundamentem dla budowania dobrego samopoczucia pracowników w miejscu pracy. Należy przy tym pamiętać, że ruch można wykorzystać w dowolnym miejscu przestrzeni biurowej. Od stojaków z pojedynczą nogą po duże stoły konferencyjne - możliwości wprowadzenia ruchu do mebli biurowych są praktycznie nieograniczone. To co należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, to miejsca, w których przebywają pracownicy w czasie pracy. Prawdopodobnie nie siedzą przy biurku przez cały dzień. Oprócz miejsc, w których odbywają się spotkania robocze, praca w grupach i rozmowy towarzyskie, istnieje wiele innych obszarów, w których mobilność, a wraz z nią funkcjonalność, mogą mieć korzystne działanie.

Korzyści płynące z pracy w pozycji siedząco-stojącej

Z punktu widzenia indywidualnych korzyści dla zdrowia, jest wiele powodów, dla których warto korzystać z biurek do pracy siedząco-stojącej. Badania wykazały, że wstanie na kilka minut w ciągu godziny przyczynia się do redukcji masy ciała i poprawy zdrowia psychicznego oraz pozytywnie wpływa na zadowolenie i zdrowie - przyznaje Michael Cook, dyrektor segmentu DESKLINE w LINAK U.S. Inc. - Ale wyniki badań świadczą również o tym, że użytkownicy biurek, którzy częściej zmieniają pozycję z siedzącej na stojącą, są lepszymi pracownikami. Rzadziej chorują, są lepiej skoncentrowani i bardziej produktywni, a takze mniej zestresowani.

Get more companies moving with sit-stand desks

James Levine, dyrektor Instytutu Przeciwdziałania Otyłości w Klinice Mayo Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, podkreśla, że z każdego 1 dolara zainwestowanego przez firmę w działania mające na celu zwiększenie aktywności fizycznej personelu w miejscu pracy zwrot z inwestycji wynosi zazwyczaj od 3 do 7 dolarów. Biurka do pracy siedząco-stojącej są więc w równym stopniu korzystne dla pracodawców, jak i pracowników.”

W pozycji stojącej ciało zwiększa produkcję enzymów warunkujących zdrowie, przyspieszających krążenie oraz redukujących zmęczenie mięśni, osiągając jednocześnie stan zrównoważonego obciążenia. Już sama czynność zmiany pozycji ciała ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Zmusza ona ciało do pokonania siły ciążenia, co przekłada się na wzmocnienie odpowiednich mięśni szkieletowych. Wprawdzie odpowiednia częstotliwość zmiany pozycji między siedzącą a stojącą ciągle jest tematem toczących się dyskusji, ale zaleca się, aby przebywać w pozycji stojącej przez 15 minut co godzinę, co daje 2 godziny stania dziennie. Regularne zmiany pozycji ciała należy uczynić częścią swojego dnia pracy.

Niektóre stwierdzenia mogą prowadzić do mylnych wniosków - ostrzega Michael Cook. - W niedawno przeprowadzonym badaniu wykazano, że długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej może wywołać negatywne konsekwencje, takie jak poczucie dyskomfortu czy zaburzenia poznawcze, ale wiemy, że siedzący tryb życia może być równie poważny w skutkach. Nie należy więc zastępować długotrwałego siedzenia długotrwałym staniem. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie właściwej równowagi między jednym i drugim. Dlatego też pracodawcy, zamiast poświęcać całą uwagę tylko kwestii siedzenia lub tylko kwestii stania, powinni rozważyć wprowadzenie rozwiązań w zakresie ruchu, które zmotywują ich pracowników do większej aktywności fizycznej w miejscu pracy.

Get more companies moving with sit-stand desks

Korzyści dla pracownika:

  • Zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych
  • Zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia
  • Spalenie więcej kalorii
  • Wyższy poziom energii
  • Zwiększenie aktywności mięśni
  • Przyspieszenie utraty masy ciała
  • Poprawa zdrowia psychicznego

Korzyści dla pracodawcy:

  • Zmniejszenie absencji z powodu choroby
  • Większa produktywność
  • Poprawa jakości i wydajności pracy
  • Większa skłonność pracowników do współpracy w grupach
  • Wzrost koncentracji i niższy poziom stresu

Wprowadź ruch do codziennej pracy

Wprawdzie biurka do pracy siedząco-stojącej cieszą się coraz większym uznaniem na całym świecie, tym niemniej nadal istnieje wiele miejsc pracy, w których zmiana jeszcze nie nastąpiła. Michael Cook szacuje, że w Ameryce Północnej biurka z funkcją regulacji wysokości stanowią zaledwie 10% wszystkich biurek. Oznacza to, że zarówno duża liczba pracowników, jak i firm, dla których pracują, traci potencjalne korzyści wynikające z wprowadzenia ruchu do codziennej pracy.

Tych, którzy jeszcze nie dokonali zmiany lub rozważają możliwość wprowadzenia biurek do pracy siedząco-stojącej, zachęcamy do obejrzenia filmów z naszej najnowszej serii poświęconej zaletom tych rozwiązań.

www.linak.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  • ~ matoro 1 9 miesięcy temu Jak wygląda praca na takich podestach ruchomych - https://www.tarbonus.pl/produk... ? To jest słuszny krok czy średnio? Warto uczyć się tego? Bo wydaje mi się, że opcji zatrudnienia nie brakuje...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony