Podczas Targów Drema, odbywających się w poznańskim MTP, Concordia stała się ponownie miejscem cyklicznej konferencji "Remmers Idea Sharing Meeting".
To właśnie tutaj specjaliści z branży lakierniczej dzielą się z klientami najnowszymi wyzwaniami dotyczącymi produkcji lakierów, zarówno dla przemysłu meblarskiego, jak i innych sektorów. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, zarówno w zakresie przepisów, jak i technologii, które dotykają producentów farb i lakierów oraz ich klientów, co wymusza ciągłe poszukiwania w działach badawczo-rozwojowych.
Tematyka tegorocznej konferencji skupiła się na dwóch kluczowych kwestiach: efektywności oraz zrównoważonym rozwoju. Wbrew pozorom, te hasła kryją w sobie szeroką gamę zagadnień, obejmujących takie aspekty jak pozyskiwanie surowców, właściwości produktów i metody ich aplikacji. Prelegenci z Remmers Industrielacke szczególną uwagę poświęcili zagadnieniu zwiększania udziału tzw. lepszego węgla (better carbon) w recepturach oraz wpływowi utwardzania przy użyciu lamp LED na wytrzymałość powłok.
Pierwszy z poruszanych tematów, dotyczący ograniczania emisji CO2, wciąż stawia przed branżą wiele wyzwań, zwłaszcza w zakresie opracowywania nowych spoiw i zwiększania udziału biokomponentów. Wzrastające wymagania sprawiają, że laboratoria nieustannie szukają nowych surowców opartych na odnawialnych źródłach.
Remmers, w ramach programu Bioneer, współpracuje z wieloma uniwersytetami i instytutami badawczymi, by wdrażać surowce pochodzące z procesów enzymatycznych, pozyskiwane z odpadów rolniczych i leśnych. Dzięki temu, w formułach produktów firmy Remmers znacząco rośnie udział biokomponentów, co redukuje zależność od surowców kopalnych. Jednakże wprowadzenie większej ilości surowców odnawialnych nie może wpływać na jakość wyrobów – tu kompromis nie wchodzi w grę. Produkty lakiernicze muszą spełniać standardy dotyczące jakości powierzchni, opłacalności oraz dostępności surowców, co jest wyzwaniem w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Ponadto, uzyskane powłoki muszą przejść liczne testy wytrzymałościowe, w tym wymagający test kawowy, co staje się trudniejsze przy dążeniu do redukcji energii używanej podczas procesu utwardzania. Wiele firm zaczyna już przechodzić z technologii UV na energooszczędne lampy LED, które sprawdzają się w przypadku farb podkładowych. Niemniej jednak, obecne na rynku lampy LED oraz dostępne surowce chemiczne nadal nie są w stanie zagwarantować odpowiedniej odporności warstw nawierzchniowych. Trwają jednak intensywne prace badawcze nad rozwiązaniem tego problemu, a ostatnie rezultaty uzyskane w centrum technologicznym Remmers są obiecujące. Choć wymagają jeszcze dalszych badań, pojawia się nadzieja, że możliwe będzie uzyskanie odpowiedniego utwardzenia powłok. W momencie, gdy osiągnięte wyniki zostaną potwierdzone, firma z radością podzieli się swoimi odkryciami.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie na tegoroczną edycję konferencji i już teraz zapraszają na kolejny, przyszłoroczny event. Do zobaczenia!
Komentarze (0)