Tom Kurek
W mieszkaniach urządzonych w industrialnym klimacie spotykamy charakterystyczne materiały takie jak cegła, beton, metal i kamień. Do takiej aranżacji najbardziej nadają się mieszkania wysokie, pełne przestrzeni – najlepiej w pofabrycznych budynkach. Właśnie takie mieszkanie miała okazję zaprojektować pracownia Sikora Wnętrza.
Inwestor postawił wyzwanie: zaadaptowania starej kuźni mieszczącej się w Fabryce Pomp. Miejsce zobowiązywało do oryginalnego wystroju, poniekąd nawiązywało już do stylu loftowego, ale prawdziwe czary powstały dopiero spod ręki architektów z pracowni Sikora Wnętrza.
- Gdy zobaczyłem obiekt, to oniemiałem z wrażenia: miał w sobie doskonałość starych brudnych ścian i niepowtarzalny nastrój oraz zapach kuźni. To było coś niezwykłego - koncepcja powstała w mojej wyobraźni od razu. Zobaczyłem przestrzeń bezkompromisową, w której zostawiam to, co surowe: mury, posadzkę, industrialne elementy i dodaję miękkość tkanin i zieleń. Zobaczyłem miejsce o niewymuszonym, ale surowym i eleganckim charakterze – mówi Jan Sikora, architekt.
Oświetlenie w industrialnym wnętrzu
We wnętrzu zaprojektowanym przez pracownię kluczowy był kontrast. Pozostawioną ceglaną i betonową strukturę architekci przełamali neutralną, ale elegancką i matową czernią. Przestrzeń uzupełnia dużo zieleni i oryginalne elementy wyposażenia. Materiały i kolorystyka to ważny element każdego procesu projektowego, podobnie jak oświetlenie. Wybierając oświetlenie do industrialnej przestrzeni, warto postawić na takie, które idealnie podkreśli faktury ścian. Takie zadanie mogą spełniać m.in.: reflektory punktowe.
- Świetnie sprawdza się również zastosowanie szynoprzewodów - to proste i eleganckie rozwiązanie, które jest bardzo funkcjonalne: w zależności od potrzeb można źródła światła przepinać i dostosowywać do swoich potrzeb. My wybraliśmy oprawy PET od marki AQForm – mówi architekt Jan Sikora.
W loftowych wnętrzach warto zadbać o funkcjonalność oświetlenia, ale także odpowiedni design wybranych opraw i lamp. W projekcie autorstwa pracowni Sikora Wnętrza dekoracyjną funkcję oświetlenia architekci uzyskali za pomocą różnych rozwiązań: od starych fabrycznych „jarzeniówek” przez lampę złożoną z kryształów po nowoczesne i minimalistyczne oświetlenie na szynoprzewodach uzupełniające całość.
Ważna była również barwa: 3000K, która nadała wnętrzu ciepłą atmosferę i świetnie skomponowała się z przygaszonymi barwami zastanych murów.
Więcej na https://www.aqform.com/pl/
Komentarze (0)