ReklamaLinak baner A1 showroom
Technologia COLDMELT® – nowe rozwiązanie w meblarstwie

Würth

Płyty komórkowe to materiał, który chętnie stosuje się obecnie w meblarstwie. Dla wielu projektantów tego typu rozwiązanie stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materiałów stosowanych w meblarstwie, takich jak płyta wiórowa.

Płyta komórkowa pomiędzy cienkimi warstwami okładzin wypełniona jest kształtką papierową o charakterystycznej strukturze, tzw. „plastra miodu”, sinusoidalnej lub ścianki szkieletowej. Główną jej zaletą jest znaczące zmniejszenie ciężaru, bez utraty jej sztywności i stabilności.

Stosowanie płyty komórkowej w meblarstwie ma wiele korzyści: meble do samodzielnego składania są dużo lżejsze, a przez to łatwiejsze w transporcie, zabudowa kamperów lub przyczep samochodowych z płyty komórkowej pozwala na mniejsze zużycie paliwa ze względu na wagę, podczas obróbki płyty komórkowej powstaje dużo mniej odpadów, co jest istotnym aspektem proekologicznym.

Skoro mamy tu ewidentne korzyści, dlaczego więc tego typu materiały nie są powszechnie stosowane?

Sporym problemem jest łączenie tego typu płyt ze sobą lub dołączanie do nich innych elementów, jak chociażby prowadnic czy zawiasów. Wewnątrz płyty nie ma materiału nośnego, który zapewniałby stabilne utrzymanie łącznika. Próbowano również stosować technologię klejenia płyt ze sobą oraz wklejania elementów nośnych z drewna. To jednak wymaga czasu na utwardzenie spoiny. Podobnie jak wklejanie elementów drewnianych w miejscach połączeń.

Firma Würth znalazł na ten problem rozwiązanie opracowując technologię COLDMELT®. Nowatorska technologia zakłada „wtapianiu” na zimno łączników z tworzywa ABS w płytę komórkową. Wcześniej jednak konieczne jest wykonanie otworu w płycie pod wybrany łącznik. Do wykonania połączenia służy urządzenie, które wprowadza łącznik z ABS w drgania o częstotliwości ok. 20 500 Hz. Tarcie wygenerowane pomiędzy łącznikiem ABS i zewnętrznymi okładzinami płyty komórkowej powoduje miejscowe nadtopienie i wklejenie łącznika w zewnętrzne warstwy płyty. Aplikacja kołka to kwestia sekund, dlatego zaraz po wtopieniu łącznika można przystępować do kolejnych prac.

Oczywiście oznacza to, że do określonej grubości materiału dostosowany jest odpowiedniej długości łącznik z ABS. Dostępne są również łączniki do połączeń kątowych, pozwalające na wykonywanie korpusów z płyt komórkowych.

Brzmi bardzo prosto. Można jednak zapytać, w jaki sposób wykonać dokładny otwór w płycie komórkowej, w jej wierzchniej warstwie, która nie jest podparta? Przecież w takich warunkach może dojść do wyłupania materiału. Odpowiedzią są wiertła o specjalnej geometrii ostrza. Pozwala ono na precyzyjne wykonanie otworów nawet w niepodpartym obłogu płyty komórkowej.

Używając technologii COLDMELT® wykonanie mebli z płyt komórkowych przestaje być problemem.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Technologia COLDMELT® – nowe rozwiązanie w meblarstwie
Technologia COLDMELT® – nowe rozwiązanie w meblarstwie
Technologia COLDMELT® – nowe rozwiązanie w meblarstwie
Technologia COLDMELT® – nowe rozwiązanie w meblarstwie

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony