ReklamaLinak baner A1 showroom

Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?

Wnętrza

design

Mebleinfo   

Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?

Marcin Dekor

Planowanie dekoracji okiennych w naszych domach i mieszkaniach nie jest łatwym zadaniem. Nie wszystko, co znajdziemy w katalogach czy internecie będzie pasowało idealnie do naszego wnętrza. Na co należy zwrócić uwagę już na etapie projektu i na co zdecydować się w przypadku gotowego mieszkania? Przedstawiamy porady eksperta Marcin Dekor.

Jakie wybrać zasłony?

Przestronne panoramiczne okna to duży atut domu, ale i spore wyzwanie, jeśli chodzi o ich aranżację. Dlatego warto zaplanować ją jak najwcześniej. Jeśli lubimy tkaniny na oknach, musimy wziąć pod uwagę przestrzeń po bokach konieczną do parkowania rozsuniętej zasłony, w przeciwnym razie będą one ograniczać dopływ światła do wnętrza. Wymiar tej przestrzeni zależy zarówno od wybranego systemu karniszowego, jak i sposobu odszycia zasłon, a także od ilości i parametrów tkaniny zasłonowej – jej grubości i sprężystości. Względnie bezpiecznie przyjmuje się, że na 1 metr bieżący światła okna, potrzeba 20 cm miejsca do parkowania.

Okazuje się, że częstym problemem jest pogodzenie efektu wizualnego przy zasłoniętych i rozsuniętych zasłonach. Mocno namarszczona zasłona z wykorzystaniem dużej ilości tkaniny daje optymalny efekt wizualny, gdy jest zasłonięta, ale natłoczona, ściśnięta zasłona źle wygląda po rozsunięciu. Do tego należy pamiętać, że materiały sztywne lub gęste typu blackout czy dimout zawsze dość mocno sprężynują, a optymalnym dla nich rozwiązaniem są systemy taśm typu WAVE z oferty Marcin Dekor, które składają zasłony w równe plisy.

Na jeden jeszcze element trzeba zwrócić szczególną uwagę i to także na etapie projektu. Sufity podwieszane mogą nie utrzymać zbyt ciężkich zasłon, dlatego bezpiecznej jest zostawić wnękę na dekorację. Jej szerokość – lub wymiar przestrzeni za ozdobnym gzymsem – także są nie bez znaczenia. W przypadku pojedynczej rolety albo jednej zasłony wystarczy wnęka o szerokości 10 cm, ale bywają dekoracje, na które powinniśmy przeznaczyć nawet trzy razy więcej miejsca. Standardowo dla firany i zasłony rekomendujemy wnękę o szerokości 20 cm i 10 cm głębokości.

Rolety i żaluzje

Zwolennicy rolet rzymskich lub żaluzji powinni natomiast wziąć pod uwagę wysokość nadproża. Jeśli system ma być zastosowany nad otwieranym oknem, przestrzeń nad nim po podniesieniu rolety musi być wystarczająca dla wygodnego funkcjonowania. I tu bardzo istota jest zarówno wysokość okna, jak i rodzaj wybranego systemu. W przypadku rolet rzymskich należy zwrócić uwagę na model uszycia rolety, a dokładniej odległości miedzy szprosami, bo im są większe, tym więcej miejsca potrzebujemy na złożoną roletę. Za bezpieczną wysokość nadproża uznaje się w tym wypadku 30 cm. W przypadku żaluzji, szczególnie drewnianych sprawa komplikuje się zwłaszcza przy wysokich oknach balkonowych. Nad nimi zazwyczaj potrzebujemy przestrzeni powyżej 40-50 cm, dlatego odradza się ten rodzaj przysłony okiennej, również ze względu na wagę odczuwalną przy podnoszeniu.

Świetną alternatywą są rolety 3D, które wizualnie przypominają żaluzje, ponieważ maja poprzeczne wewnętrzne żebrowania, ale wykonane są z tkaniny roletowej. Po podniesieniu tkanina zostaje nawinięta na rolkę, dzięki czemu roleta zajmuje nie więcej niż 10 cm przestrzeni nad oknem.

- Jeśli natomiast wprowadzamy się do mieszkania, gdzie nie zostawiono przestrzeni nad i obok okna, zawsze możemy zastosować rolety montowane na jego skrzydłach w sposób bezinwazyjny, zarówno rzymskie, jak i zwijane materiałowe. Natomiast w oknach przesuwnych HD często jedynym rozwiązaniem są plisy. Warto też pamiętać, że nawet jeśli okno sięga do samego sufitu, z reguły rama okienna jest na tyle szeroka, że pozwala nam na zainstalowanie prostego systemu szynowego na dekorację okienną – podpowiada Monika Kruszewicz, menedżer produktu Marcin Dekor.

Rozwiązania inteligentne na naszych oknach

Decydując się na rozwiązania typu smart-home w domu, na pewno warto uwzględnić także zasłony i rolety, pamiętając jednocześnie o powyższych wskazówkach. Dzięki temu będą kompatybilne z inteligentnymi systemami, które można zaprogramować zgodnie ze swoimi potrzebami, także tymi w zakresie odsłaniania okien. Ale elektryczne karnisze czy rolety nie są stworzone wyłącznie dla automatyki budynkowej, bo nawet gdy nie wdrażamy projektu inteligentnego domu, możemy cieszyć się wygodą ich użytkowania. Należy wówczas skonsultować się z instalatorem, który pomoże zaplanować odpowiednie okablowanie pomieszczeń oraz dopasować optymalny dla inwestora rodzaj sterownia: radiowe, przewodowe lub mieszane.

Następnie wybieramy odpowiednie systemy z napędem elektrycznym, które warunkują punkt wyprowadzenia napięcia i rodzaj okablowania. A co jeśli pomysł na elektryczne systemy pojawił się z czasem, gdy użytkowanie manualne okazało się męczące?

Nic straconego – uspokaja ekspert – nawet w wybudowanym już domu, na etapie wykańczania wnętrz również możemy wdrożyć systemy inteligentne albo też pojedyncze karnisze i rolety z napędem bateryjnym. Zaoszczędzi nam to codziennego wysiłku bez ingerencji w istniejącą już tkankę mieszkania.  

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?
Planujemy dekoracje okienne. Jak to idealnie zrobić?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony