Deftrans
Łazienka – zaraz po kuchni największe wyzwanie aranżacyjne w każdym domu. A to dlatego, że zwykle na niewielkiej przestrzeni musimy zmieścić kilka istotnych stref – kąpielową, umywalkową i toaletową, a nierzadko znaleźć również miejsce dla pralki. Jak poradzić sobie z aranżacją ciasnej łazienki lub takiej z trudnymi do zaaranżowania wnękami, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni?
Problematyczne łazienki najczęściej spotkać można w blokach lub budynkach wielorodzinnych budowanych jeszcze w ubiegłym wieku. Ich infrastruktura przewidywała wtedy bowiem zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni, na których zmieścić się miała wanna, umywalka, toaleta, a nawet pralka. Aby wykorzystać w pełni potencjał tak problematycznego pomieszczenia należy sięgać po rozwiązania personalizowane, czyli w pełni dopasowane wymiarami do wielkości wnętrza, a także do pojawiających się w nim wnęk.
Małe, ale dobrze zagospodarowane łazienki
Pierwszym krokiem do zaaranżowania problematycznej łazienki jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Prysznic przez swoją pionową zabudowę i przeszklenia jest zwykle korzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. W przypadku małej łazienki warto zastanowić się także nad przeniesieniem pralki np. do kuchni lub do przedpokoju. Dzięki takiemu zabiegowi zyskamy cenną przestrzeń w łazience, którą będziemy mogli wykorzystać np. na dodatkowe szafki do przechowywania środków czystości lub kosmetyków. W łazienkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota warto także rozważyć możliwość zastosowania mebli modułowych.
– Pomieszczenia o nietypowym kształcie, na poddaszu, lub takie, w których znajdują się wnęki, wymagają wyjątkowego podejścia aranżacyjnego. Często w takich przypadkach meble o standardowych wymiarach lub tzw. zestawy nie spełnią swojego zadania. Dlatego też pełną dowolność aranżacyjną i możliwość dopasowania nie tylko wymiarów mebli, ale także ich wyglądu do metrażu i stylu wnętrza zapewniają meble modułowe. To idealne rozwiązanie, które pozwala nam zabudować zwykle niewykorzystane przestrzenie – takie jak wnęki, a także dobrać odpowiedni rozmiar mebla, który zmieści się np. po skosem, czy pod umywalką. Łazienka powinna być w końcu nie tylko stylowa, ale także funkcjonalna i wygodna – radzi Ewa Popławska, ekspert marki NAS, producenta mebli łazienkowych.
Harmonia we wnętrzu małej łazienki
Modułowość mebli znajduje także swoje zastosowanie w problematycznych wnękach. Nierzadko właśnie w mieszkaniach w prezencie do małej łazienki dostajemy kłopotliwe i trudne do wykorzystania wgłębienia w ścianach.
Wbudowane wnęki mają zazwyczaj nietypowe wymiary, są wąskie, płytkie lub wręcz przeciwnie – bardzo głębokie. Najczęściej aranżujemy w nich półki na kosmetyki lub środki czystości. Za pomocą szafki modułowej możemy w całości zabudować wnękę, a wykorzystując lustrzane fronty znacząco zwiększyć jej funkcjonalność. Przechowywanie kosmetyków czy akcesoriów łazienkowych za zamkniętymi drzwiami szafki pozwoli nam utrzymać w łazience większy porządek. Otwarte, niewykorzystane wnęki znacząco zaburzają harmonię we wnętrzu.
– Meble, które są idealnie dopasowane do wymiarów wnętrza pozwalają na uzyskanie czystej, niczym niezaburzonej przestrzeni, w której po prostu przyjemnie się przebywa. To oprócz aspektów funkcjonalnych i praktycznych niezwykle ważna cecha mebli modułowych. Warto podkreślić również ich uniwersalność i ekologiczność. Niektóre z naszych szafek wykorzystywane są także w innych pomieszczeniach – jako zabudowa przedpokoju czy pokoju dziecka. Ponadto, są dostarczanie do klienta w systemie DSM, czyli do samodzielnego montażu, dzięki czemu magazynowanie takich mebli i ich transport stają się bardziej przyjazne środowisku – radzi ekspert marki NAS.
Myśląc o projektowaniu łazienki najważniejszą rzeczą wziętą pod uwagę powinny być nasze potrzeby i preferencje. Warto zastanowić się, czy zależy nam bardziej na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni czy wręcz przeciwnie – ograniczeniu się do niezbędnego minimum. Nie tylko styl aranżacji jest tutaj ważny – łazienka to oaza relaksu, dlatego powinniśmy ją zaprojektować tak, by czuć się w niej jak najlepiej.
Komentarze (0)