ReklamaRehau Passion for Color A1
Jak dobierać bity do wkrętów? Przegląd rodzajów bitów 

Belmeb

Płaski i krzyżowy. Te dwa rodzaje wkrętów pamiętają wszyscy. Na szczęście wraz z rozwojem technologii, pojawiły i z pewnością pojawią się jeszcze inne rodzaje bitów i wkrętów zapewniające jak najlepsze przenoszenie siły wkręcania i wykręcania. Dziś przybliżymy nieco to zagadnienie i pokażemy jak wiele rodzajów bitów jest obecnie dostępnych na rynku.

Dzięki szerokiemu wyborowi możemy dopasować najlepszy wkręt do rodzaju podłoża, w którym będziemy pracować a tym samym staniemy przed koniecznością wyboru bitu. W każdym z bitów możemy wyróżnić dwie jego części: grot, który pracuje w głowie wkrętu i napęd, który z kolei łączy się z wkrętarką lub wkrętakiem. 

Jak widać, rodzajów bitów jest wiele, każdy cechuje się innymi właściwościami i należy dopasować go do profilu wkrętu. Profil to najprościej mówiąc, wyżłobienie w głowie wkrętu. Przyjrzyjmy im się.

Profil płaski

Każdy kto miał okazję z nim pracować, wie że jedną z jego wad jest brak centrowania i możliwość „wypadnięcia” wkrętaka (śrubokrętu) z głowy wkrętu. Ponadto z uwagi na budowę profilu i występowanie jedynie dwóch krawędzi przenoszących moment obrotowy należy użyć większej siły, by osiągnąć taki sam efekt jak w wypadku np. profilu krzyżowego.

Profil krzyżowy PH

Oznaczenie PH (od nazwy firmy Phillips Screw Company, będącej właścicielem licencji) jest istotne o czym przekonamy się przy opisie następnego profilu (krzyżowy PZ, Pozidrive). Profil PH to skrzyżowane pod katem prostym dwa płaskie profile, czyli występuje tu już centrowanie uniemożliwiające wysunięcie się wkrętaka na boki (takie ryzyko istnieje przy profilu płaskim). Nadal jednak bit może wysunąć się z głowy wkrętu prostopadle, dlatego konieczne jest zastosowanie siły przyłożenia przy dokręcaniu (należy dociskać bit). W tym rodzaju bitu siły użyte do przykręcania działają na 4 a nie tylko 2 krawędzie, zapewniając bardziej efektywną pracę.

Profil krzyżowy PZ

Profil PZ (Pozidriv). Ten rodzaj profilu powstał na bazie PH i wyróżnia go obecność nie jednego a dwóch krzyży. Jeden główny umieszczony tak samo jak w PH oraz drugi, mniejszy i płytszy przesunięty o 45 stopni względem pierwszego. Obecność drugiego krzyża zapewnia lepszą stabilizację siły dokręcania. Tak, PH i PZ są do siebie podobne, tak jak bity stosowane do każdego z nich. Jednak stosowanie niewłaściwego bitu może uszkodzić wkręt i uniemożliwić jego dokręcenie lub odkręcenie. Uszkodzeniu lec może także sam bit. Konieczne jest zatem każdorazowe upewnienie się czy stosujemy właściwy rodzaj bitu.

Profil Torx®

Wyróżniamy kilka ich rodzajów. Profil Torx® ma kształt 6-cio ramiennej gwiazdy, dzięki czemu umożliwia przenoszenie większego momentu skręcającego bez ryzyka dla trwałości bitu i wkrętu. Jego budowa uniemożliwia także wysunięcie się bitu pod wpływem działania sił camout (efekt „wypychania” bitu z wkrętu, obecny np. przy profilach PH i PZ). Stosując bit typu Torx®, nie trzeba dociskać go do wkrętu.

Profil Torx® Plus

Profil zbliżony do Torx® jednak ze względu na swoją budowę pozwala przenosić jeszcze większe siły skręcające. Ten profil także ma kształt 6-cio ramiennej gwiazdy, jednak o spłaszczonych a nie zaokrąglonych krzywkach. Istnieje jeszcze jeden rodzaj, Torx® TR. Profil ten wygląda niema identycznie jak zwykły Torx®, poza jedną różnicą w budowie: w środku posiada wystający bolec, który wymusza użycie odpowiedniego bitu z otworem. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem.

Profil kwadratowy (czworokątny)

Profil zdecydowanie popularniejszy w USA niż Europie. Nie nadaje się do przenoszenia dużych momentów skręcających, w Stanach Zjednoczonych stosowany jest np. w warsztatach samochodowych przy pracach nad oldtimerami.

Profil sześciokątny (imbus)

Bardzo popularny i często stosowany. Jego dokręcanie i odkręcanie jest stosunkowo łatwe, nie występują siły camout (wypychające). Szczególnie popularny dla nakrętek (łeb sześciokątny), choć tutaj jego popularność wynika głównie z powodu braku lepszej alternatywy.

Profil wielozębny

Przypominać może nieco profil Torx®, ale tutaj występuje aż 12 niewielkich ząbków, które zapewniają bardzo korzystne przenoszenie siły. Wadą może być delikatny wąski kontur profilu oraz ryzyko dostania się zanieczyszczeń w niewielkie przestrzenie ramion. Jeśli takie zanieczyszczenia uniemożliwią pełne włożenie bitu, na zniszczenie narażony będzie i bit i wkręt.

Jeśli jednak przez nieuwagę uszkodziliśmy główkę wkrętu , która się „obrobiła”, możemy zastosować płaską cienką gumkę. Kładziemy ją na wkręt a bitem dopychamy ją wewnątrz żłobienia. Powinno to pomóc nam w wykręceniu uszkodzonego wkrętu.

Źródło: https://www.belmeb.pl/blog/jak-dobierac-bity-do-wkretow-przeglad-rodzajow-bitow/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 4
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 3
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  • ~ bordek 1 ponad rok temu O tematach związanych z budową polecam czytać tutaj - http://everhome.pl/ Mnóstwo sensowny i konkretnych informacji. Warto.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony