ReklamaLinak baner A1 showroom
Efektywne łączenie komponentów meblowych

Jak trwale i bezpiecznie połączyć drewniane elementy mebli? Jednym ze sposobów są połączenia śrubowe, w których mufa odgrywa szczególną rolę.

Mufy powszechnie stosowane są w meblarstwie i w zależności od przeznaczenia mają różną budowę, sposób montażu i różne parametry. Odpowiedź na to, które mufy spełniają określone wymagania, znajdziemy u profesjonalisty, firmy Marcopol, która od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji elementów złącznych.

Do mebli skrzyniowych i tapicerowanych

Pierwszym typem muf są mufy wkręcane – z kołnierzem lub bez kołnierza. Mufy wkręcane z kołnierzem wymagają wierceń fazowanych i charakteryzują się nacięciami na klucz imbusowy. Używane są w meblarstwie w celu uzyskania gwintu metrycznego w drewnie lub w płycie. Kołnierz w mufie może mieć profil stożkowy lub walcowy. Przykładem mufy z kołnierzem stożkowym jest model 1516. Produkt wykonany jest ze stali węglowej i wykończony powłoką cynkową o barwie żółtej. Na zamówienie oferowany jest także w barwie białej. Dostępność różnych długości i średnic daje klientowi wiele możliwości montażowych. Innym przykładem mufy z kołnierzem jest model 1532 – jego charakterystyczną cechą jest stożkowy gwint zewnętrzny. Produkt wykonany jest ze znalu i wykończony żółtym ocynkiem. Mufy wkręcane bez kołnierza mogą mieć wgłębienie proste lub imbusowe i stosowane są głównie do montażu drobnych elementów meblowych. Mufa z rowkiem i wgłębieniem prostym, ocynkowana na biało, może być przeznaczona do wkręcania automatycznego. Jej kształt pozwala na łączenie komponentów w sposób niewidoczny. Konstrukcja nakrętki powoduje, że elementy dokładnie przylegają do siebie, a całe połączenie jest odporne na różnego rodzaju obciążenia. Marcopol ma także mufę wkręcaną z gwintem lewostronnym (model 1550), która przeznaczona jest przede wszystkim do montażu mebli tapicerowanych, a dokładniej łączenia nóg łóżka lub krzesła ze stelażem. Dzięki charakterystycznej konstrukcji odpowiednio zaciska element wkręcany, przez co nazywana jest także mufą dociskową. Produkt ma średnicę wew. 10 mm i długość 17 mm.

Mufa do regulacji wysokości

Innym sposobem montażu muf jest wbijanie. W tym przedziale producent oferuje mufy wbijane z kołnierzem żebrowanym oraz z kołnierzem z zadziorami, wykonane z materiału najwyższej jakości. Tego rodzaju mufy spełniają głównie rolę gniazda do regulacji wysokości elementów oraz do montażu stopek meblowych. Możliwe jest też stosowanie ich do drobnych połączeń, m.in. konstrukcji ścian informacyjnych lub jako element konstrukcyjny krzeseł. Sprawdzą się szczególnie w połączeniu z materiałem twardym. Oferta zawiera także mufy mosiężne rozporowe, które stosowane są jako wzmocnienie między elementami meblowymi z drewna lub płyty MDF. Montuje się je przez wbicie w wywiercony otwór. W zależności od typu mufy mosiężne dzielą się na mufy z kulką rozporową lub bez.

www.marcopol.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony