Leuco
Nowy rodzaj obróbki materiałów, zwany złuszczaniem, praktycznie zrewolucjonizował system produkcji narzędzi. Wszystko zaczęło się w momencie, gdy firma Leuco wprowadziła na rynek rewolucyjną modyfikację w geometrii ostrzy narzędzi.
Już 10 lat temu marka Leuco zaproponowała rewolucyjną zmianę w obróbce materiałów polegającą na zmianie kąta osiowego ostrzy. Ta modyfikacja zapoczątkowała w przemyśle nowy rodzaj obróbki zwany złuszczaniem. Wówczas Leuco opatentowała tzw. „P-system” – jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „pellen”, czyli złuszczać.
„W 2010 roku Leuco zgłosiło patent na narzędzia o kącie skrawania w zakresie ≥ 55 ° - 90 ° i nazwało je „LEUCO p-System”. Ta innowacja oznacza znacznie więcej niż tylko frezowanie. Włókna materiału są właściwie „odrywane” od ostrza noża przez ciągnięcie. Dlatego obróbka drewna za pomocą narzędzi p-System nazywana jest „złuszczaniem”. Wszystkie narzędzia Leuco z diamentowym ostrzem P-System w programie katalogowym mają kąt osiowy ostrzy 70 ° - informuje firma na swojej stronie internetowej.
P-System firmy Leuco nie tylko poprawiają jakość obróbki, mają większą żywotność i wydajność, ale otwierają dotychczas nieosiągalne możliwości obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych.
Rewolucyjny projekt
Nowe, niezauważone do tej pory w technice, rzeczywiste „cięcie ciągnące” następuje wtedy, gdy ostrze ułożone jest pod bardzo dużym kątem osiowym. W tym przypadku ostrze działa jak nóż.
Zalety narzędzi P-System wynikają z nałożenia się dwóch czynników:
• redukcji kąta między ostrzem, a krawędzią materiału dzięki dużemu kątowi osiowemu zębów,
• ruchu ostrza w kierunku krawędzi materiału powodujący złuszczanie w przeciwieństwie do tradycyjnego skrawania
Przedtem obróbka drewna litego, gdy oczekiwano czystych krawędzi i powierzchni, była domeną narzędzi z węglików spiekanych. Narzędzia diamentowe ze względu na duży kąt ostrza były sporadycznie wykorzystywane w tego typu działaniach. P-System całkowicie to zmienił, ponieważ przy jego użyciu powierzchnie drewna litego mają jakość lepszą niż gdyby były szlifowane.
Kolejne zalety stosowania P-system w obróbce drewna
Materiał taki jak sklejka może być bezpośrednio po obróbce lakierowany, a więc obligatoryjny proces szlifowania może zostać wyeliminowany. Należy również podkreślić fakt, że obróbka poprzeczna drewna litego może być przeprowadzona przeciwbieżnie. Krawędź wyjścia narzędzia z drewna, która zazwyczaj była wyrywana, pozostaje teraz idealnie ostra – także przy dużym zbieraniu naddatku i również przy pracy w drewnie iglastym.
Narzędzia P-System mogą być z powodzeniem stosowane w obróbce płyt wiórowych. Dotychczas podczas obróbki na okleiniarkach stosowane były dwa frezy: jeden zacinający i drugi obrabiający na gotowo. P-System sprawił, że teraz wystarczy jedno narzędzie, co dotychczas było całkowicie niemożliwe. Warunkiem jest tylko odpowiednia grubość obrzeża.
Obok doskonałej jakości obrabianych elementów narzędzia P-System oferują również wielokrotnie dłuższą żywotność niż standardowe narzędzia diamentowe, dzięki temu są bardzo ekonomiczne.
W niektórych przypadkach można zrezygnować całkowicie z procesu szlifowania, co niesie oszczędności na kosztownych taśmach szlifierskich. Dodatkową korzyścią tego jest brak uciążliwych pyłów, a więc eliminacja ich negatywnego oddziaływania na zdrowie pracowników.
Projekt poprzedziły badania
Czynnikiem mobilizującym Leuco do wynalezienia owego systemu była potrzeba skonstruowania narzędzia dzięki któremu uzyskana jakość obrobionej powierzchni i krawędzi materiału pozwoli na „bezspoinowe” nałożenie obrzeża metodą laserową (tzw. „zerowa fuga klejowa”).
Badania przeprowadzone jeszcze przed wprowadzeniem P-systemu na rynek pokazały, że narzędzia te charakteryzują się nie tylko niebywałą jak do tej pory jakością obrabianych powierzchni elementów, ale dodatkowo stwierdzono wolniejsze tępienie się ostrzy.
- Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać wydłużenie czasu pracy narzędzia nawet do 8 razy w stosunku do narzędzi z kątem osiowym wynoszącym ok 30⁰ - deklaruje firma Leuco.
Ponad to należy wspomnieć o kolejnych zaletach stosowania P-systemu takich jak:
- brak konieczności stosowania na maszynach CNC frezu lewego w przypadku już nałożonego obrzeża grubszego niż 1mm,
- możliwość uniwersalnej obróbki pod kątem różnorodności obrabianych materiałów,
- brak wyrwań na przekrojach poprzecznych drewna co daje oszczędności w przypadku stosowaniu powłok lakierniczych,
- gładsza struktura bocznej obrobionej powierzchni płyty wiórowej,
- idealna obróbka materiałów wysokopołyskowych zabezpieczonych folią ochronną w tym również lakierowanych,
- frezowanie sklejki w jakości finisz dzięki czemu niema konieczności jej szlifowania w dalszym procesie produkcyjnym,
- brak wyrwań podczas frezowania elementów fornirowanych, włóknistych oraz korka.
P-system znajduje zastosowanie we frezowaniu wyrównującym elementów (fugowaniu) zarówno frezami nasadzanymi jak i trzpieniowymi, rozcinanie, rowkowanie czy wręgowanie.
- Dzięki P System jesteśmy w stanie rozwiązać wiele problemów, poprawić jakość wykończenia elementów oraz generować bardzo duże oszczędności. Technologia ta dedykowana jest dla dużego przemysłu jak i małych rodzinnych zakładów stolarskich – wskazują specjaliści firmy Leuco.
Komentarze (0)