Fot. Hafele. Na zdjęciu prezentacja oświetlenia LOOX LED
Oświetlenie stanowi nieodzowny element wyposażenia naszego mieszkania. Jest tak samo ważne jak wygodna kanapa, nowoczesny piekarnik czy modne lustro w łazience. Światło działa również na nasze zmysły i podkreśla indywidualny styl każdego pomieszczenia.
Może nas rozbudzać, stymulować do pracy, a także pomagać się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Oświetlenie - jego barwa i natężenie wpływają na nas, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jak unikatowe właściwości światła mogą wspierać nasz dobowy rytm? Sprawdźcie rozwiązania aranżacyjne, które pozwolą Wam dobrać odpowiednie światło do każdego pomieszczenia w Waszym domu.
Mówiąc jasno o jasności
Najprostszym sposobem zrozumienia temperatury barwowej jest jej podział na światło ciepłe, neutralne i zimne.
Temperatura barwowa światła podawana jest w Kelwinach i rozumiemy ją następująco - im więcej Kelwinów, tym zimniejsza barwa światła – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele. – Ciepłe światło idealnie zagra z jasnym drewnianym blatem lub beżowym frontem szafek. Zimne światło podbije nowoczesny charakter mebli i sprawdzi się przy meblach w stylu loftowym, np. czarnej industrialnej witrynie w kuchni – wyjaśnia ekspert.
Wybierając światło do domu, warto wziąć pod uwagę jego natężenie. Zasada jest prosta - im większe natężenie, tym więcej światła będziemy mieli w pomieszczeniu.
Dzięki temu możemy łatwo dopasować je tak, by dawało nam więcej blasku w przestrzeniach roboczych np. w kuchni, gdzie ważny jest każdy detal. W pomieszczeniach służących do relaksu bardziej pożądane będzie światło mniej intensywne, cieplejsze, dające ulgę zmęczonym oczom – przekonuje Wojciech Olchówka.
Barwa i natężenie światła wpływają także na nasze samopoczucie. W zimnych (barwowo) przestrzeniach jesteśmy bardziej skupieni na pracy, lepiej dostrzegamy szczegóły i zachowujemy większą czujność. Światło o wyższej temperaturze barwowej lepiej sprawdzi się więc przy blacie roboczym, w warsztacie czy przy biurku. Natomiast ciepłe oświetlenie znajdzie zastosowanie w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować.
Domowe aranżacje dla największego komfortu
Decydując się na system oświetlenia, warto mieć z tyłu głowy wszystkie te informacje. Häfele oferuje szeroki arsenał możliwości, które możemy łączyć i modyfikować.
Nasz system LED Loox 5 posiada rozwiązania, które sprawdzą się z powodzeniem we wszystkich pomieszczeniach. Wśród ponad 400 produktów znajdziemy zarówno lampy sufitowe, punktowe, jak i taśmy LED, które oświetlą trudno dostępne miejsca – mówi Wojciech Olchówka.
Najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu jest salon. To właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu, pracując, odpoczywając, często również spożywając posiłki – jeżeli jest połączony z jadalnią lub aneksem kuchennym.
Warto zadbać o spójny charakter tej przestrzeni, nie tylko dobierając pasujące do siebie meble, ale również decydując się na konkretne rozwiązania oświetleniowe. Sprawdzi się tu system Multi White, który pozwoli zintegrować strefę kuchenną z salonem, dostosowując temperaturę barwową światła do całej aranżacji – wyjaśnia ekspert Häfele.
Myśląc o sypialni, warto postawić na światło o ciepłej barwie. Pozwoli się ono wyciszyć przed snem, poczytać książkę lub spokojnie zająć się innymi relaksującymi czynnościami.
Rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w sypialni, będą oprawy wpuszczane do płyty meblowej, np. Loox LED 2022. Równomiernie rozprowadzają światło, tworząc przytulną atmosferę. Można je zamontować przykładowo pod płytą półki wiszącej – mówi Wojciech Olchówka.
Co wybrać do łazienki? Przede wszystkim warto postawić na kilka źródeł światła, które oświetlą nam całe pomieszczenie, rozjaśnią konkretne miejsca, w których potrzebujemy mocniejszego światła – np. obszar lustra i toaletki, czy też po prostu rzucą klimatyczną poświatę sprzyjającą relaksowi w wannie pełnej piany. W łazience możemy użyć zarówno taśm LED, które będą dodatkową dekoracją np. wokół lustra, a także oświetlenia punktowego wpuszczanego np. w modne ostatnio w łazienkach bukowe i dębowe półki. Warto pamiętać przy tym o odpowiednim stopniu ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż.
Komentarze (0)