ReklamaLinak baner A1 showroom
Składowanie drewna - jak przechowywać optymalnie?

Drewno jest doskonałym, plastycznym, trwałym i wdzięcznym materiałem. Wykorzystywane jest w budownictwie, przemyśle czy usługach. Pomimo tworzenia coraz to nowych materiałów, wygodnych, tanich i wytrzymałych, to właśnie drewno cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest też materiałem, który można przechowywać – nawet przez bardzo długi czas. Musi być jednak zabezpieczone w odpowiedni sposób. Inaczej grozi uszkodzeniem, utratą właściwości czy odkształceniami, co może wykluczyć je z dalszego użytkowania i w ten sposób obniżyć do zera jego wartość.

Przechowywanie drewna – wygoda przede wszystkim

Drewno przechowywane przez dłuższy czas powinno być ułożone tak, by unikać jakichkolwiek naprężeń. Dotyczy to nie tylko stosunkowo cienkich półproduktów takich, jak deski, kątowniki czy kantówki. Warto uważać także na grubsze, teoretycznie odporniejsze wycinki tego materiału. Dlaczego to ważne? Czemu tak się dzieje?

Drewno jest materiałem elastycznym. Układa się tak, by wybrać „wygodną” pozycję tam, gdzie jest składowane. Oznacza to odginanie się w miejscach braku podpory lub nadmiernego nacisku. Z czasem pożądane kształty mogą stracić swoją charakterystykę i stać się bezużyteczne i bezwartościowe. Także nadmierny nacisk, czyli układanie zbyt wielu sztuk, jedna na drugiej, przy zachowaniu właściwego podparcia, może zniszczyć surowiec. 

Dlatego:

  • Drewno należy układać na odpowiednio dobranych podporach
  • Nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia elementów leżących na samym dole
  • Wystrzegamy się dociskania drewna w ten sposób, by mogło powstać odkształcenie

Hale magazynowe przeznaczone do składowania drewna

Odpowiednio przygotowana i wyposażona hala powinna spełniać kilka podstawowych warunków:

  • Zachowywać odpowiednią temperaturę, by ani nie przegrzewać, ani nie wymrażać surowca drewnianego
  • Mieć możliwość utrzymania pożądanej wilgotności powietrza (mierzonej w wartościach bezwzględnych)
  • Ograniczać nasłonecznienie. Promienie UV padające bezpośrednio na drewno bez impregnatu mogą je bardzo szybko uszkodzić

Hale magazynowe takie, jak dostępne tutaj mogą być specjalnie przygotowane do przechowywania drewna. Dotyczy to zarówno krótkookresowego składowania, gdy drewno po dwóch – trzech dniach jest przewożone w inne miejsce, jak i sezonowania. Warto pamiętać, że niektóre gatunki drewna oraz produkty i półprodukty muszą być sezonowane, czasem nawet bardzo długo, zanim zostaną przekazane do kolejnego kroku ich wykorzystania.

Dobrze, jeśli hala ma możliwość stworzenia i utrzymywania różnych warunków temperaturowych i wilgotności w wydzielonych obszarach. Dlaczego?

Czy różne gatunki drewna wymagają innych warunków przechowywania?

Tak, jak inne drewno wybiera się na podłogę, a inne do produkcji wysokiej jakości mebli, tak różne gatunki drewna wymagają specyficznych warunków przechowywania. Nie wdając się w szczegóły należy zauważyć, że raczej kłopotliwe może być przechowywanie miękkiego drewna, potrzebującego dużej wilgotności w tym samym miejscu, co drewna twardego, wymagającego powietrza suchego i raczej chłodnego. Dlatego też jeśli magazyn ma służyć do składowania drewna o różnych właściwościach i przeznaczeniu, trzeba poszukać dobrego wyjścia.

Są na to dwa rozwiązania: 

  1. przechowywanie drewna w osobnych halach (magazynach) 
  2. lub zadbanie o odpowiednie ściany działowe. 

Można też zdecydować się na specjalizację, jednak takie rozwiązanie, ze względu na sposób działania rynku, jest raczej niepraktyczne. Dlatego też ściany działowe z możliwością zachowania szczelności i tworzenia innych warunków dla wybranych obszarów magazynu, są stosunkowo tanim i skutecznym rozwiązaniem.

Nie należy zapominać oczywiście o odpowiednich procedurach związanych z przemieszczaniem się w miejscu składowania. Otwarte drzwi, przesunięta ściana działowa czy po prostu niewłaściwie ustawiona wentylacja może popsuć właściwości bardzo drogiego surowca.

Funkcjonalność jako podstawa dobrego składowania drewna

Hala magazynowa, w której składowane jest drewno, powinna być tak zbudowana, by było z niej łatwo korzystać. Podstawowymi warunkami są:

  • Udostępnienie dróg przejazdu dla ciężkiego sprzętu, między innymi ciężarówek, wózków widłowych, paleciaków. Na ogół samochody ciężarowe nie będą wjeżdżać do hali, dlatego też przyda się spory plac przeładunkowy, na którym operować będą pracownicy
  • Prosty, funkcjonalny układ miejsc składowania. Musi być tak zbudowany, aby praca w magazynie była jak najbardziej bezpieczna i efektywna
  • Miejsca do układania surowca powinny być tak skonstruowane, by łatwo było złożyć lub pobrać z niego drewno
  • W hali, jeśli nie ma na to przeznaczonego innego budynku, powinno znajdować się biuro i pokój socjalny dla pracowników

W większości przypadków dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie klimatyzacji przemysłowej z możliwością regulacji wilgotności i temperatury. Warto przy tym upewnić się co do sposobu jej instalacji tak, by przy wysokich cenach prądu móc ją jak najefektywniej użytkować. Jest wiele opinii, które mówią, że optymalizacja nawiewów pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony