Comitor
Jak produkuje się obecnie nowoczesne wyposażenie wnętrz? Czy automatyka zastąpiła już człowieka? O tym przekonało się kilkanaście osób, które firma Comitor zaprosiła do Niemiec, aby z bliska przyjrzeć się produkcji zlewozmywaków przez Blanco. Wśród uczestników znaleźli się właściciele salonów kuchennych oraz ich pracownicy.
W fabryce jak w kinie
Uczestnicy zostali zaproszeni do dwóch fabryk należących do Blanco. Pierwsza z nich mieści się w Sulzfeld. Wytwarzane są tam zlewozmywaki stalowe, zaawansowane technologicznie produkty SteelArt oraz egzemplarze produkowane na specjalne zamówienie. Zaproszone osoby mogły obejrzeć na żywo cały proces produkcji. W zależności od danego produktu może on obejmować: głębokie tłoczenie, wraz z etapami spawania, szlifowania i polerowania, a następnie czyszczenie, grawerowanie laserowe, pakowanie i przenoszenie na rampę załadunkową, skąd trafia do dystrybucji. Ze względów bezpieczeństwa przyglądano się temu z odpowiedniej odległości.
Nieco inaczej było w fabryce w Sinnsheim, gdzie wytwarzane są zlewozmywaki z Silgranitu. Goście mieli tam więcej swobody.
– Tutaj proces produkcji jest wysoce zautomatyzowany, a maszyny wyglądają niczym z kina science fiction. Mimo wszystko fizyczna obecność człowieka na wielu stanowiskach wciąż jest niezbędna. Pracownicy fabryki przewożą na przykład farby do mieszalnika, nadzorują proces mieszania i nalewania komponentu do formy. Dążenie do zautomatyzowania całego procesu w dużej mierze wynika ze względów bezpieczeństwa – mówi Anna Bedyniak-Bielińska, marketing manager firmy Comitor.
Wszystkie produkty w zasięgu ręki
W showroomie Blanco goście obejrzeli zlewozmywaki wykonane z różnych rodzajów materiału (silgranit, ceramika, stal), baterie, akcesoria oraz selektory. Uczestnicy wysłuchali także prezentacji dotyczącej firmy Blanco.
Była to również okazja do zapoznania się z nowościami jeszcze przed ich oficjalną premierą. Należą do nich: czarne baterie Linus i Linus-S, dozownik Lato oraz mata uniwersalna – gadżet ułatwiający pracę w kuchni. W nadchodzącym roku do sprzedaży w Polsce trafi także oryginalny czarny zlewozmywak.
Następnie w showroomie odbyły się warsztaty, podczas których pojawiła się okazja do przetestowania odporności zlewozmywaków na trudne zabrudzenia. Ponadto goście mieli szansę szczegółowo doprecyzować odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez klientów.
Wielka logistyka
Ulokowane w Bruchsal Europejskie Centrum Logistyczne Blanco w dużej mierze jest zautomatyzowane. To tam prowadzone są wszystkie operacje transportu towarów za pośrednictwem spedytorów. Przestrzeń podzielona jest na następujące strefy: towary przychodzące, zapewnienie jakości, magazyn wysokiego składowania, kompletacja zamówień, kontrola magazynu, pakowanie, wzmacnianie, ekspedycja towarów, dostawa części zamiennych. Większość zlewozmywaków, baterii, akcesoriów i części zamiennych Blanco jest wysyłanych do klientów lub międzynarodowych filii i partnerów handlowych właśnie za pośrednictwem centrum w Bruchsal. Rozbudowa obiektu w celu stworzenia w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania została ukończona latem 2015 roku. Blanco priorytetowo traktuje kwestie zrównoważonego rozwoju i środowiska, dlatego całe oświetlenie wnętrza wykorzystuje wydajną technologię LED. Z kolei montaż ulepszonego uszczelnienia drzwi zmniejsza straty ciepła i zapobiega przeciągom.
Blanco to rodzinna firma z Niemiec, która obecnie działa na skalę międzynarodową. Wytwarza przede wszystkim wysokiej jakości zlewozmywaki, baterie kuchenne oraz akcesoria. Początkowo niewielka manufaktura została założona przez Heinricha Blanca w 1925 roku w Oberderdingen. W 1951 roku firma rozpoczęła produkcję zlewozmywaków. Wówczas używano głównie stali nierdzewnej. W listopadzie 1967 roku fabrykę opuścił trzecio-milionowy egzemplarz. Wiosną 1990 w Sinsheim powołano do życia nowy zakład produkcyjny, gdzie powstają zlewozmywaki granitowe. W 2006 roku liczba wyprodukowanych zlewozmywaków przez Blanco wyniosła 40 milionów.
Komentarze (0)