Profix
Wiosna to idealny okres dla realizacji prac wykończeniowych oraz modernizacji czy po prostu realizacji pomysłów, które rodziły się w głowie podczas minionej zimy. W najbliższych miesiącach można zatem spodziewać się nasilenia zainteresowania urządzeniami do cięcia płytek ceramicznych. Dlatego teraz warto przyjrzeć się ofercie warszawskiej firmie Profix.
Nie jest tajemnicą, że Polacy chcą mieszkać dobrze, chcą remontować swoje mieszkania i stosować coraz lepsze materiały. Płytki ceramiczne to ważny element wystroju mieszkania . Są zatem stosunkowo często wymieniane.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przyrządów do cięcia płytek ceramicznych - począwszy od najprostszych szczypiec po profesjonalne pilarki elektryczne
Mały remont
W zależności od przewidywanego zakresu prac można przyjąć różne rozwiązania. Kiedy chcemy samodzielnie ułożyć, wymienić glazurę lub terakotę na stosunkowo niewielkiej powierzchni (np. w kuchni lub łazience), można założyć, że liczba płytek do przycięcia będzie stosunkowo niewielka oraz nie zajdzie potrzeba cięcia pod kątem innym niż 45°. Układane płytki będą miały przekątną mniejszą niż 58 cm. Wówczas - można polecić ręczny przyrząd do cięcia glazury marki Proline nr 75360 (w przypadku płytek o mniejszej przekątnej: 48 cm – 75350, 38 cm – 75340).
Przyrząd do cięcia glazury marki Proline nr 75360.
Przyrząd osadzony jest na wzmocnionej podstawie aluminiowej. Jej specjalna konstrukcja zabezpiecza przed ugięciem przy cięciu i łamaniu płytki. Elementem tnącym jest wymienne kółko (średnicy 22 mm, grubość 2 mm, średnica otworu 6 mm). Alternatywą dla ręcznego przyrządu do ciecia płytek ceramicznych może być elektryczna pilarka do glazury Vulcan VG18601.
Pilarka do glazury Vulcan VG18601.
Urządzenie o niewielkich gabarytach jest idealne do niewielkich prac. Podobnie jak ręczny przyrząd Proline umożliwia cięcie pod kątem prostym i pod kątem 45°. Dwie listwy z podziałką pozwalają na precyzyjne ustawienie listwy prowadzącej, tak aby ciąć równolegle do krawędzi. Pilarkę docenią użytkownicy, którzy zamierzają układać np. glazurę na ściankach zasłaniających rury wodociągowe. Konstrukcja filarki pozwala na fazowanie płytek (ścinanie krawędzi pod kątem). Dzięki temu ułożone na dwóch ściankach płytki idealnie do siebie pasują co podnosi estetykę wykonania całej pracy. W pilarce Vulcan zastosowano silnik indukcyjny o mocy 600 W. Elementem tnącym jest tarcza diamentowa (180x2.2x22.2), która w czasie pracy musi być chłodzona cieczą. Montaż urządzenia i przygotowanie go do pracy jest bardzo prosty. Stolik roboczy ma wymiary 330x360mm co jest wystarczające do cięcia większości płytek dostępnych na rynku. Pilarka waży tylko 9 kilogramów.
Do zastosowań komercyjnych
W ofercie Profix obok urządzeń dedykowanych dla majsterkowiczów znajdziemy również przyrządy, które przeznaczone są do prac na większych powierzchniach. W przypadku przyrządów ręcznych godnym polecenia jest ręczny, aluminiowy, przyrząd do cięcia glazury marki Proline nr 75340(długość podstawy 40 cm), 75350 (długość podstawy 50 cm), 75360 (długość podstawy 60 cm). Urządzenie różni się wyglądem i użytecznością od przedstawionego powyżej mniej zaawansowanego odpowiednika. Do najważniejszych różnic zaliczyć można m.in. to, że element tnący porusza się po specjalnie wyprofilowanej prowadnicy, której konstrukcja znacznie zmniejsza ugięcie w czasie przecinania i obłamywania płytki. Dodatkowo w czasie obłamywania płytki kółko tnące chowa się w specjalną szczelinę. Pozwala to na większą precyzję i bardziej równomierny nacisk na cięty materiał. W przyrządach tej klasy standardem jest możliwość cięcia płytek pod dowolnym kątem w zakresie 0-90 stopni. Dotychczasowi użytkownicy zwracają także uwagę na bardzo wygodny uchwyt oraz nowoczesny sposób zamocowania moduły tnącego. Zastosowanie łożysk powoduje, że głowica tnąca lekko porusza się po prowadnicy. Warto także zwrócić uwagę na wykonanie podstawy roboczej, a dokładniej konstrukcję samego blatu. Mianowicie bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie wzmocnienia, przebiegającego w miejscu linii cięcia płytek. Daje to większą stabilność i precyzję. Ręczny, aluminiowy, przyrząd do cięcia glazury Proline model 75340 – 75350 – 75360 sprawdzi się przy wykonywaniu większych prac glazurniczych.
Wśród firm wykonawczych specjalizujących się w pracach glazurniczych na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszą się stołowe pilarki do glazury z przesuwaną głowicą. W ofercie warszawskiej firmy Profix także znajdziemy takie urządzenie. Jego cechy użytkowe zostały tak dobrane aby na rynek mogło trafić wygodne, profesjonalne urządzenie w konkurencyjnej cenie. Stołowa pilarka do glazury z przesuwaną głowicą Tryton model TG18601 wyposażona jest w silnik o mocy 600W.
Stołowa pilarka do glazury z przesuwaną głowicą Tryton model TG18601.
Elementem tnącym jest tarcza diamentowa o średnicy 180mm. Wymiary stołu roboczego to 682x385 mm, a długość cięcia to 510 mm. W przeciwieństwie do pilarki do glazury Vulcan w urządzeniu Tryton głowica tnąca jest ruchoma. Płytkę układa się na stole. Proces cięcia polega na przesuwania głowicy z tarczą. W przypadku pilarki Tryron, ciecz chłodząca podawana jest za pomocą pompki z kuwety zamontowanej pod powierzchnią roboczą na tarczę tnącą. Podobnie jak w bardziej zaawansowanych przyrządach ręcznych również w pilarce stołowej Tryton możliwe jest przycinanie płytek pod kątem w zakresie od 0 do 90 stopni. Można także pochylać głowicę tnącą i wykonywać fazowanie płytek.
http://www.tryton-tools.pl
http://www.proline-tools.com.pl
http://www.vulcan-tools.com.pl
Komentarze (0)