Oras
To jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu. To tu nie tylko zaczynamy i kończymy dzień, ale również zażywamy chwil relaksu i spokoju w wannie lub pod prysznicem. Jak więc zaprojektować naszą łazienkę aby odzwierciedlała nasz własny styl i abyśmy dobrze się w niej czuli?
Retro relaks
Styl retro nie tylko jest mile widziany w sypialniach czy salonach ale również w łazienkach. Spójrzmy na wanny. Jeśli w łazience mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy zainstalować wannę stojąca na nóżkach. Natomiast jeśli wymiary pomieszczenia na to nie pozwalają i musimy zadowolić się przyścienną wanną, możemy podkreślić styl retro odpowiednim wzorem na płytkach obudowy.
W wielu łazienkach nie ma wanien a tylko prysznice. Tu można postawić na stylizowane dodatki, jak uchwyty na ręczniki, lustro i elementy oświetlenia. Warto jednak pamiętać aby nie przesadzić ze stylem retro zamieniając naszą łazienkę w muzeum. Należy raczej bawić się konwencją, łącząc „stare” elementy z nowoczesnymi. Ściany, podłoga i blaty powinny stanowić neutralne i praktyczne tło dla akcesoriów w retro klimacie.
Pod słońcem Afryki
Lubimy wystrój nawiązujący do natury – stąd popularne są wszystkie dodatki nawiązujące tematycznie do przyrody. Warto inspirować się klimatem i krajobrazami Afryki – niejako wybierając się mentalnie w podróż na ten kontynent. W otoczeniu naturalnych materiałów i stonowanych barw można fantastycznie odpocząć, zapominając o problemach dnia codziennego i wielkomiejskim pędzie, jaki toczy się za murami domu. Wielu projektantów wskazuje, że łazienki o niewielkich pomieszczeniach powinny mieć jasne barwy, które optycznie je powiększą. Tak wcale nie musi być. Odpowiednio zaprojektowana mała łazienka w ciemnych kolorach nie będzie przytłaczająca. Wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie i materiały częściowo odbijające światło, żeby nadać wnętrzu blasku i przestronności.
– Oprócz dużych płyt z powierzchnią wykończoną na wysoki połysk warto zadbać o gabarytowo mniejsze elementy z gładką taflą przypominającą lustro. Mowa o armaturze sanitarnej pokrytej chromowaną powłoką. Nawet tak niewielkie elementy jak bateria umywalkowa czy zestaw natryskowy może znacząco rozjaśnić na pozór ciemne łazienkowe pomieszczenie. Do wnętrza, w którym wykorzystano naturalne, lub stylizowane na takie materiały wykończeniowe świetnie sprawdzą się baterie o prostej, wręcz geometrycznej formie. Taki kształt armatury doskonale dopełni całość aranżacji i nie przytłoczy tak oryginalnie zaaranżowanego wnętrza – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.
Rozważnie i romantycznie
W starych kamienicach i przedwojennych domach o dużych przeszkleniach i wysokich sufitach idealnie sprawdzi się romantyczny, paryski styl. Jasne kolory, delikatne dodatki muśnięte złotem, buduarowe oświetlenie podkreślą urok starych murów. Jeśli wstawisz do środka stylowy puf lub nieduży fotel shabby chic, nadadzą wnętrzu klimat salonu kąpielowego. Warto również postawić tam takie dodatki jak wazon z ciętymi kwiatami, flakony na perfumy, czy alabastrowe figurki. Takie elementy wystroju można kupić na każdym „pchlim targu”.
– We wnętrzach romantycznych idealnie sprawdzą się baterie w odcieniu Rosegold, czyli różowego złota, które idealnie uzupełnią lekką, często pastelową kolorystykę pomieszczenia. Baterie takie powinny być pozbawione ostrych krawędzi, na rzecz opływowej delikatnej formy. Taki kształt oprócz swoich walorów estetycznych jest również niezwykle funkcjonalny, ponieważ łatwy do utrzymania w czystości. Przez wzgląd na brak ostrych zakończeń i rowków na powierzchni baterii nie zbiera się brud i kamień, który potem niezwykle trudno jest usunąć – radzi ekspert Oras.
Industrialne inspiracje
W nowoczesnych apartamentach w klimacie loftów łazienka również powinna nawiązywać do takiego stylu. Miedź, cegła i beton to materiały, które podkreślą industrialny charakter wnętrza. Co odważniejsi mogą sięgnąć po inspiracje steampunkowe. Im więcej elementów o charakterze przemysłowym tym lepiej. Warto więc wyeksponować rury, zawory, instalacje. Uczynimy z nich elementy niecodziennej dekoracji. Tu jednak również należy zachować pewien umiar i smak – łazienka powinna relaksować a nie odstraszać.
Betonową podłogę warto „przełamać” puszystym dywanikiem kąpielowy. Postawić na świecie, które „ogrzeją” to wnętrze swoim światłem. Całokształt dopełnią zielone rośliny doniczkowe.
Tropikalne spa
Szum oceanu, słońce i kołyszące się na wietrze palmy. Każdy z nas marzy o egzotycznych podróżach i chwili wytchnienia na drugim końcu świata. Warto cząstkę tych marzeń zrealizować wprowadzając elementy egzotyki do swojej łazienki.
Stworzenie takiego klimatu wcale nie musi być trudne. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od roślinności w łazience - albo naturalna, lub też taka pod postacią wzorów i deseni. Możemy również ozdobić jedną ze ścian stylową fototapetą.
Jeśli decydujesz się na kolor dominujący, zachowaj umiar w pozostałych dodatkach i materiałach wykończeniowych. Zamiast dywaniku kąpielowego warto położyć na podłodze matę bambusową. Ustawmy tam również lekkie, ratanowe meble. Dodatkowo zapalone kadzidła i zapachowe świece sprawią, że poczujesz się jak w prawdziwym spa.
Komentarze (0)