VASCO Group
Zdrowy klimat w naszym domu to zdrowe, czyste powietrze, które wypełnia nasze wnętrze mieszkalne. Najczęściej dbamy o to często wietrząc pomieszczenia. Jednak skuteczniejszym sposobem będzie zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej, który działa przez całą dobę. Natomiast dzięki odpowiednim czujnikom stale monitoruje poziom CO2 i wilgotności w pomieszczeniach.
Świeże powietrze a stężenie CO2
Powiew świeżego powietrza sprawia, że poziom dwutlenku węgla w naszych pomieszczeniach automatycznie spada, a my czujemy się komfortowo. Taka wymiana powietrza to główny cel wentylacji mechanicznej, która działa przez całą dobę i nie wymaga większego zaangażowania jej użytkowników.
Wentylacja z czujnikiem dwutlenku węgla
Warto również zlecić montaż czujnika dwutlenku węgla, który stale monitoruje poziom zawartości CO2 w pomieszczeniach. Wystarczy go zainstalować w salonie bądź sypialni, a on co kilka minut odczytuje poziom CO2 w domu i zmienia intensywność wentylacji w oparciu o odczytaną w danym momencie wartość.
Czujnik wymaga zasilania sieciowego, a jego komunikacja z rekuperatorem odbywa się bezprzewodowo.
Stały monitoring jakości powietrza
Funkcjonowanie systemu wentylacji można dopasować do indywidualnej aktywności mieszkańców. Jeśli nikogo nie ma w domu, to za sprawą czujnika dwutlenku węgla poziom CO2 obniży się do takiej wartości, jaka jest na zewnątrz, a rekuperator zmniejszy swoje obroty do minimum.
Kiedy rodzice i dzieci będą przebywać w budynku to zawartość CO2 ulegnie podwyższeniu, ponieważ w ludzkim wydechu stężenie gazu jest 100 razy większe niż w świeżym powietrzu na zewnątrz. Wtedy już po kilkunastu minutach rekuperator zwiększy obroty, żeby utrzymać założony, komfortowy poziom. Czujnik zareaguje równie szybko, kiedy do domu niespodziewanie zawitają goście i ilość wydychanego dwutlenku węgla gwałtownie wzroście.
Poziom wilgotności w łazienkach
Czujniki CO2 mogą być uzupełnione o czujniki wilgotności, której poziom powinien być kontrolowany przede wszystkim w łazience. Podczas kąpieli następuje jego szybki wzrost, wtedy czujnik wilgotności przejmuje kontrolę nad rekuperatorem, aby zoptymalizować jego obroty. Czujnik wilgotności można zamontować w każdej chwili, jest on bezprzewodowy i zasilany na baterie, a jego połączenie z rekuperatorem odbywa się bezprzewodowo.
Sterowanie wentylacją przez smartfona
Nieodzowną zaletą czujnika dwutlenku węgla i czujnika wilgotności jest zdolność dostosowania intensywności wentylacji do aktywności mieszkańców. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kontrolować pracy rekuperatora i zmieniać biegów jego pracy. Dla tych, którzy jednak lubią mieć wszystko pod kontrolą VASCO Group opracowało specjalną aplikację na smartfona VASCO COMFORT CONTROL. Dzięki niej użytkownik może tworzyć własne programy tygodniowe, wykorzystując wszystkie opcje pracy rekuperatora i zapisywać autorskie nazwy programów.
Więcej informacji o VASCO Group na stronie: www.vasco.eu
Komentarze (1)