123rf.com
Sekret wnętrz z wyjątkowym charakterem tkwi w detalach. Planując dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach aranżację, nie można zapomnieć o stylizacji mniej oczywistych, ale niezwykle istotnych elementów, jakimi są okna. Gustowne zasłony, minimalistyczne rolety, solidne parapety, ozdobne rośliny - jakie dodatki najlepiej sprawdzą się z drewnianymi ramami okiennymi? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.
Zasłony z naturalnych tkanin
Wnętrza, których aranżacje nawiązują do duńskiej filozofii szczęścia – hygge – nie stracą na popularności w najbliższych miesiącach. Dlatego, chcąc wprowadzić do swojego mieszkania kilka modnych akcentów, pierwszym elementem, o którym warto pamiętać, są długie zasłony z naturalnych tkanin. Najlepszym wyborem okaże się len, utrzymany w barwach nawiązujących do kolorów ziemi. Modnymi odcieniami, które podkreślą stylowy charakter drewnianych ram okiennych, będą: „sojowy” beż, jasny krem oraz oliwkowa zieleń. Połączenie naturalnej tkaniny z „naturalnym” kolorem okaże się rozwiązaniem uniwersalnym, a jednocześnie wpisującym się w skandynawską filozofię przebywania w przytulnych wnętrzach.
Drewniany parapet – solidny i stylowy
Wyrafinowany charakter drewnianych okien podkreśli szeroki parapet wykonany z tego samego gatunku drewna, o dokładnie tym samym wybarwieniu.
– Okna i parapety to połączenie, przy którym warto postawić na spójność – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i pod względem surowców. Jeżeli jesteśmy zwolennikami oryginalnych wzorów słojów, dobrym wyborem będzie drewno egzotyczne np. Sapele. Rewelacyjnie prezentują się także solidne parapety dębowe. Warto również pamiętać, że im szerszy parapet, tym bardziej uda nam się podkreślić charakterystyczne cechy wybranego przez nas gatunku drewna – radzi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski.
Subtelne żaluzje
Zasłony z powodzeniem mogą być zastąpione drewnianymi żaluzjami – ich wybór powinien zależeć od wymiarów okien. Duże przeszklenia najlepiej będą prezentowały się z żaluzjami, które tworzą szerokie listewki. Analogicznie – do mniejszych okien najbardziej efektownymi okażą się wąskie, delikatne pasma drewna. Drugim kryterium wyboru żaluzji powinno być wybarwienie okien oraz parapetów – lepiej unikać kontrastów i postawić na kolorystyczne dopasowanie. W ten sposób stworzymy idealne, spójne tło dla wyrazistych dodatków w postaci wszelkiego rodzaju ozdobnych akcesoriów.
Zieleń we wnętrzu
Kolejnym elementem dekoracyjnym, który pozwoli wprowadzić do wnętrza jeszcze więcej „naturalnych” akcentów są oczywiście rośliny. Rozłożyste monstery, fantazyjne sukulenty oraz barwne storczyki wprowadzą na drewnianych parapetach trochę urozmaicenia. Sztuką okaże się wybór odpowiednich donic. Warto w tym miejscu postawić na osłonki ceramiczne lub stalowe w kolorze złota lub miedzi – ponownie będą one jednymi z najbardziej popularnych dodatków we wnętrzach domów. Kolor donic podkreśli szlachetny charakter drewnianych okien.
Jak w tradycyjnym włoskim domu
Okiennice, nawiązujące do estetyki tradycyjnych domostw w krajach śródziemnomorskich, będą stanowić efektowne zwieńczenie stylizacji drewnianych okien. Tym razem warto postawić na kontrast – bardziej lub mniej wyraźny. Jeżeli elewacja domu utrzymana jest w stonowanych odcieniach, nie bójmy się kolorystycznych eksperymentów. Odważne barwy, jak: chaber, czerwień czy żółć, pozwolą okiennicom wyróżnić się na tle „łagodnych” ścian budynku. Bezpieczniejsze rozwiązanie, które wciąż jednak bazuje na zasadzie zachowania kontrastu, to przemalowanie okiennic na kolor zbliżony do koloru budynku, jednak o kilka odcieni ciemniejszy lub jaśniejszy. W ten sposób uzyskamy bardziej klasyczny i wyrafinowany efekt.
Źródło: Urzędowski
Zdjęcia: 123rf.com
Komentarze (1)