Ceramika Paradyż
Naturalne materiały, eksperymenty z kolorami, wzorami i formatami oraz powrót do ceramicznych tradycji. Rok 2020 we wnętrzach to różnorodne motywy, które mają wyrazić osobisty gust domowników.
Aktualne trendy wnętrzarskie pozwalają jak nigdy dotąd urządzić pomieszczenia w zgodzie z naszym gustem i pomysłem. W różnorodnych motywach 2020 roku zarówno tradycjonaliści, którzy cenią uniwersalne rozwiązania, jaki i osoby ze skłonnością do zabawy estetyką znajdą coś dla siebie.
- Obecnie nasze otoczenie zaczyna zależeć właściwie tylko od naszej wyobraźni. Coraz więcej ludzi próbuje czegoś odważniejszego niż minimalizm, wprowadzając do wnętrz soczyste kolory głębokiego kobaltu, energetycznej czerwieni czy zieleni przełamanej złotymi akcentami — mówi Justyna Regulska, kierownik sekcji kreacji w Ceramice Paradyż. Aranżacje przestrzeni jednocześnie mają sprzyjać także wypoczynkowi w zgodzie z trendami ekologicznymi i slow life. — Meble w ekologicznej kompozycji wnętrza bazować będą na prostych, funkcjonalnych formach pozbawionych elementów ozdobnych. Uzupełniać je będą dodatki wzbogacone o etniczne wzory oraz wyraziste struktury. Bardzo modne staną się przedmioty wykonane z materiałów recyklingowych lub też poddane renowacji .
Motywy te będą widoczne również w nowych kolekcjach płytek ceramicznych. Eksperci Ceramiki Paradyż wskazali 7 najważniejszych trendów 2020 roku na modne płytki ceramiczne.
1. Kamień, drewno i cement niezmiennie popularne
Fascynacja kamieniem jest naturalną konsekwencją mody na inspirację przyrodą. Domownicy w zgiełku miejskiego życia poszukują sposobów na przemycenie do wnętrz natury. Dobrze sprawdzają się tu płytki ceramiczne, które dzięki kamiennym wzorom o głębokich wybarwieniach, kontrastowym grafikom i intensywnym użyleniom luksusowego marmuru zapewniają wolność ekspresji.
- Płytka staje się prawdziwą konkurencją dla kamienia. Zróżnicowane nadruki wysokiej jakości i rozwijająca się technologia produkcji coraz bardziej przybliżają ceramikę do naturalnego materiału. Do pięknych kamiennych wzorów będzie pasować prosta, elegancka płytka o polerowanej powierzchni. To połączenie luksusu z unikalnym kolorytem — komentuje Aldona Chudzicka, dyrektor działu rozwoju produktu Ceramiki Paradyż.
Również inspiracje ponadczasowym drewnem i cementem nie wychodzą z mody.
- Spokojne, wyważone płytki odwzorowujące strukturę cementu lub drewna w różnych odcieniach nadal stanowić będą bazę oferty ceramicznej. W motywach drewna widzimy powiew skandynawskiego klimatu, a cementy pokazują nieznacznie cieplejsze odcienie — dodaje Monika Wiśniewska, lider produktu Ceramiki Paradyż.
2. Nowy wymiar Terrazzo
Terrazzo, czyli kojarzone z minioną epoką lastryko, staje się eleganckim materiałem do połączenia z kamieniami, cementami czy drewnem.
- Odkrywamy na nowo uniwersalizm tego wzoru, który na płytce ceramicznej można pozostawić w wersji matowej lub wypolerować na wysoki połysk. Dowolność zapewniają nowoczesne technologie, jak możliwość zadruku cyfrowego w dowolnej gamie kolorów lub zastosowanie na powierzchni widocznych struktur — mówi Katarzyna Pardiak-Borowska, lider produktu w Ceramice Paradyż.
3. Maxi versus mini
Jeśli chodzi o płytki w 2020 roku będzie można zaobserwować dwie wyraźne tendencje. Z jednej strony dzięki przełomowi w technologii na rynku pojawią się kolejne kolekcje płytek wielkoformatowych, które pozwalają stworzyć niemal jednolitą powierzchnię o intrygującej strukturze i wyrazistym wzorze.
W kontrze do tego rozwiązania widoczny będzie powrót do drobnych ceramicznych kafli w formie kwadratów, prostokątów czy rombów, z których tworzone są subtelne i niepowtarzalne aranżacje. W tym roku możemy spodziewać się zatem multiformatowych kolekcji zawierających wzory w różnych, kompatybilnych rozmiarach do zastosowania według potrzeb i gustów.
4. Mix & match oraz tapetowe wzory
Tegoroczny eklektyzm dostrzeżemy również w połączeniach kolorów, wzorów i materiałów. Nie będą tu obowiązywać praktycznie żadne ograniczenia.
- Im bardziej zaskakujące rozwiązania, tym atrakcyjniejszy efekt. Skłonność do zestawiania nieoczywistych faktur czy kolorów uwidacznia się także w aranżacjach płytek. Terrazzo pojawia się obok drewna lub kamienia, przytulne drewno przełamywane jest chłodnym cementem, tworzy się także fantazyjne wariacje wykorzystujące różne kamienie — opowiada Beata Dela. - Nową typologią dekoracji staną się subtelne, drobne grafiki tapetowe o stonowanych, łagodnych kolorach. Delikatne wzory roślinne lub geometryczne na powierzchniach ścian wypełnią do tej pory minimalistyczną przestrzeń.
5. Eksplozja koloru
Od kilku sezonów zauważalna jest rosnąca potrzeba wprowadzania do wnętrz intensywnych kolorów w kontrze do wszechobowiązującego minimalizmu. Do łask wracają energetyczne barwy: mocne, głębokie zielenie i granaty, brązy, rudości, turkusy, ale też pastelowe róże, seledyny czy błękity. Dopełnieniem kolekcji są złote i miedziane elementy, które w świetle mienią się różnymi odcieniami. Z trendem tym doskonale współgrają szklane i ceramiczne powierzchnie przypominające metal.
Do cenionego w zeszłym roku przez dekoratorów złota dołącza miedź z charakterystycznym błękitno-zielonym nalotem oraz inne zdobienia w kolorze grynszpanu, rdzy i patyny, które w aranżacjach wprowadzają do przestrzeni odrobinę przekory, ale i szlachetności.
6. Powrót do tradycji wzorniczych
Wraz z powrotem do styli i charakterystycznych motywów ubiegłych dekad rośnie zainteresowanie polskimi tradycjami wzorniczymi. Poza produktami mocno osadzonymi w nowoczesnych trendach coraz częściej stawiamy na ponadczasowe wzory.
- W tym kontekście za bardzo istotne uważam dbałość o tradycję i korzenie ceramiki — mówi Maria Majewska, lider innowacji produktowych w Ceramice Paradyż — Wyrazem tego jest przywrócenie kultowych gorsecików, powszechnie wykorzystywanych w gmachach publicznych oraz prywatnych kamienicach i willach w przedwojennej Polsce. Ten wzór stanowi część polskiej tożsamości, a jego tryumfalny powrót na rynek w kolekcji Modernizm Ceramiki Paradyż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem fanów designu.
7. Płytka 2.0 — ceramika na tarasach i w ogrodzie
Rozwijająca się technologia płytek o grubości 2.0 i pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie nowych przestrzeni wokół domu. Specyficzny charakter struktur i grafik, coraz większe formaty oraz bardzo dobre parametry nowych produktów sprawiają, że ceramika zastępuje takie materiały, jak kostka brukowe, naturalne drewno czy płyty betonowe.
Natomiast spójność graficzna płytek daje możliwość utrzymania otoczenia domu w tym samym stylu co wnętrze.
Komentarze (0)